Wolna wola
Katalog znalezionych frazWÄ…tki
- agniusza serwis - literatura w sieci, proza, feminizm, gender, queer ...
- COMA - Stalowa Wola 4.02.2011
- KULturalia 2012 - Stalowa Wola
- [FF] Wola Wielkich Istot
- Moje oko z płytką
- Czego wam brakuje w powiecie nowomieskim? - Firma
- Kwarc Rutylu
- Opłatek dla rodziców - 16.01
- 12.06.2011r.
- Prośba o pomoc - zębaty wykres
- Star Wars The Old Republic
agniusza serwis - literatura w sieci, proza, feminizm, gender, queer ...
Z woln± wol± jest trochê tak, jak z Bogiem - nikt jej nie widzia³, ale wiêkszo¶æ wierzy, ¿e istnieje.
Ale, ale. O czym ja tu piszê?
Przecie¿ atrybut wolnej woli, przypisany jest nam przez Boga!
I nie jest to aspekt dumy i arogancji - w koñcu cz³owiek jest królem ¶wiata i mo¿e robiæ co mu siê ¿ywnie podoba. Dlatego te¿ ¿yjemy w przekonaniu, ¿e ¶wiadomie przetwarzamy otaczaj±c± nas rzeczywisto¶æ, co pozwala nam na dokonywanie ¶wiadomych wyborów, a tym samym ¶wiadome kszta³towanie przysz³o¶ci.
I tak, osoba urodzona w bogatej rodzinie, kieruj±c siê aktem wolnej woli, p³ywa jachtami po ciep³ych morzach. Ubiera siê w najdro¿sze ubrania. Spo¿ywa wykwintne potrawy i przemieszcza siê najdro¿szymi pojazdami.
Natomiast osoba urodzona w biedzie, kieruj±c siê aktem wolnej woli, pracuje od ¶witu do nocy, aby utrzymaæ siê przy ¿yciu. Ubiera siê w ciuchy z lumpexu. Spo¿ywa pod³e ¿arcie i przemieszcza siê na w³asnych nogach.
W rodzinie, woln± wol± w³adaj± rodzice. A wywierany przymus na potomstwie, t³umaczony jest dobrem dzieci. W ten sposób kszta³towany jest ¶wiatopogl±d, upodobania jedzeniowe. Kszta³towane s± doktryny ideologiczne, zwyczaje obyczajowe i przynale¿no¶æ religijna.
Osoba , która od ko³yski, poprzez dzieciñstwo i m³odo¶æ, wychowywana jest w wierze np. chrze¶cijañskiej, bêd±c ju¿ osob± doros³±, kierowana woln± wol±, uczestniczy co niedziela we mszy i wierzy w mi³osierdzie i sprawiedliwo¶æ bosk±.
Kobiety, z wolnej swojej woli, pe³ni± rolê „s³u¿ebnic pañskich” w ka¿dej w³a¶ciwie religii.
W zwi±zkach, tak zwanych partnerskich, pos³ugiwaæ siê woln± wol±, mo¿e tylko jedna osoba. Druga, musi siê w sposób „partnerski” podporz±dkowaæ.
Mo¿na jeszcze du¿o pisaæ w podobnym tonie, ale mo¿e kto¶ ma inne zdanie?
dryf
.[/b
Proponujê spojrzeæ na zagadnienie wolnej woli, kieruj±c siê opisami zawartymi w biblii.
Dowiadujemy siê mianowicie, ¿e pierwsi ludzie, po zjedzeniu zakazanego owocu z drzewa wiedzy, zaczêli odró¿niaæ dobro od z³a? Wielu obroñców wolnej woli twierdzi, ¿e to w³a¶nie umiejêtno¶æ odró¿niania dobra od z³a, a wiêc kierowania siê dobrem, lub z³em przy pomocy wolnej woli jest dowodem na jej ( wolnej woli ) istnienie.
Analizuj±c biblijny tekst, dochodzimy do wniosku, ¿e przed zjedzeniem „owocu”, cz³owiek nie posiada³ jeszcze wolnej woli! A skoro tak, to przeczy to twierdzeniu, ¿e cz³owiek by³ stworzony na obraz i podobieñstwo Boga. Wszak Bóg, woln± wolê z pewno¶ci± posiada.
dryf
.
dryf:
Analizuj±c biblijny tekst, dochodzimy do wniosku, ¿e przed zjedzeniem „owocu”, cz³owiek nie posiada³ jeszcze wolnej woli! A skoro tak, to przeczy to twierdzeniu, ¿e cz³owiek by³ stworzony na obraz i podobieñstwo Boga. Wszak Bóg, woln± wolê z pewno¶ci± posiada.
Na to wskazuje logika.Wtedy mo¿na pokusiæ siê o wniosek ¿e Bóg albo Bogowie tez kiedy¶ nie mieli wolnej woli. Dopiero w procesie "poznania" dualizmu mo¿liwo¶æ "wyboru" zaistnia³a. Jednak czy mo¿liwo¶æ wyboru jest woln± wol±? A kiedy w ogóle otrzyma³a ludzko¶æ t± "woln± wole" opieraj±c siê o teksty biblijne?
Wtedy mo¿na pokusiæ siê o wniosek ¿e Bóg albo Bogowie tez kiedy¶ nie mieli wolnej woli.
A kiedy w ogóle otrzyma³a ludzko¶æ t± "woln± wole" opieraj±c siê o teksty biblijne?
Nie przypominam sobie aby w tekstach biblijnych by³a wzmianka o wolnej woli.
To jest wymys³ pó¼niejszy. Czym¶ trzeba wyt³umaczyæ ( przy za³o¿eniu , ¿e Bóg istnieje i jest czyst± mi³o¶ci± ), dlaczego na Ziemi istnieje tyle z³a a Bóg nie interweniuje. No i wyt³umaczenie siê znalaz³o, a jest nim w³a¶nie rzekoma wolna wola, któr± to Bóg w swojej ³askawo¶ci obdarowa³ cz³owieka.
To jest w³a¶nie to: „moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina”.
dryf
.
Biblioteka palmowych li¶ci.
Pocz±tki tej niezwyk³ej Biblioteki licz± sobie ponad 5 tysiêcy lat. Tradycja podaje, ¿e hinduski mêdrzec Shuka Nadi, postaæ na po³y legendarna, uzyska³ wgl±d w przeznaczenie ca³ych pokoleñ po tym , jak znalaz³ klucz do ''pamiêci ¶wiata''. Wiedzê zdobyt± w ten sposób wpierw przekazywano ustnie, potem zaczêto j± spisywaæ na palmowych li¶ciach. Mówi siê, ¿e Biblioteka w Bangalore sk³ada siê z 3665 tomów, a ka¿dy taki tom zawiera 365 zrobionych z li¶ci kart.
Tam, mo¿na w³a¶nie siê dowiedzieæ, kim siê by³o we wcze¶niejszych wcieleniach, a tak¿e, co czeka w przysz³o¶ci. Mo¿na równie¿ poznaæ datê swojej ¶mierci.
Nikt nie ma pojêcia, jak to siê dzieje, ¿e li¶cie dok³adnie "wiedz± ", ile lat, miesiêcy i dni bêdzie mia³ dany cz³owiek w chwili, gdy droga doprowadzi go do " biblioteki przysz³o¶ci ".
Okazuje siê, ¿e ju¿ piêæ tysiêcy lat temu by³o wiadomo jak np. ja bêdê ¿y³ i ¿e w ogóle bêdê ¿y³. Wiadomo by³o jak bêdzie przebiega³o moje ¿ycie?
Czyli co? Nasze ¿ycie jest zdeterminowane! Wszystkie moje zachowania, te piêkne i te pod³e, by³y ju¿ zaplanowane na wiele tysiêcy lat wstecz!
Gdzie tu jest miejsce na woln± wolê?
dryf
.
Dryf; Gdzie tu jest miejsce na woln± wolê?
Wydaje mi siê ze owa Wolna wola jest ¼le definiowana albo to jaki¶ szacher.. Ostatnio zapozna³am siê z ciekawym zestawieniem co do wolnej woli z lekturki link poni¿ej. Podobno na Ziemi trwa eksperyment "wolnej woli" Co to oznacza? Wynika ze wszystko wolno ale bêd± za te wybory odpowiednie skutki. Dodam ze cz³owiek nie wie jakie bêd± skutki i do tego jest manipulowany przez inne czynniki, b±d¼ w³asn± niewiedzê. Podobno istnieje PRAWO KOSMICZNE -UNIWERSALNE i ³amanie go przynosi zawsze z³e skutki. Wiêc czy to wolna wola? Zreszt± "wolna wola" zawsze pachnie samowol±.
Polecam zapoznaæ siê z broszurk± ze str, http://www.twojawizja.pl/do-pobrania -" Przes³anie choroby"
W ¶wietle podanych za³o¿eñ znanych równie¿ z innych przekazów, tzw karma jawi sie niezmiernie skomplikowanie ale t³umaczy jak wpisuj± siê owe zadania karmiczne danego cz³owieka- poprzez psychikê rodziców i ich konflikty. Wspólny mianownik z tym co podaje AS dostrzegam w tym ze i ta lekturka podaje ze cierpienie, choroby i inne z³e sprawy nie s± domen± nieba s± z³± drog±. A cz³owiek je do¶wiadcza mimo ze czêsto bywa zmanipulowany przez "przebieg³e negatywy" albo nie przestrzega kosmicznych praw, z którymi ich nikt nie zapozna³ albo wrêcz nauczono odwrotnie....
Wydaje mi siê ze owa Wolna wola jest ¼le definiowana albo to jaki¶ szacher.. Ostatnio zapozna³am siê z ciekawym zestawieniem co do wolnej woli z lekturki link poni¿ej. Podobno na Ziemi trwa eksperyment "wolnej woli".
A cz³owiek je do¶wiadcza mimo ze czêsto bywa zmanipulowany przez "przebieg³e negatywy" albo nie przestrzega kosmicznych praw, z którymi ich nikt nie zapozna³ albo wrêcz nauczono odwrotnie....
W którym¶ z tematów jest w±tek pt. „Prawa uniwersalne”, opracowane przez grupê o której pisa³em powy¿ej.
dryf
.
samosia; Wydaje mi siê ze owa Wolna wola jest ¼le definiowana albo to jaki¶ szacher.. Ostatnio zapozna³am siê z ciekawym zestawieniem co do wolnej woli z lekturki link poni¿ej. Podobno na Ziemi trwa eksperyment "wolnej woli"
Dryf Z tym akurat jestem sk³onny siê zgodziæ.
Jest ca³e ciekawe opracowanie na ten temat. Ksi±¿ka ta jednak jest niedostêpna.
Faktycznie , jest to eksperyment. Przekonanie o posiadaniu wolnej woli jest nam wgrane jako program maj±cy utrzymywaæ nas w b³êdzie. Program wgrany przez inne cywilizacje, które roszcz± sobie prawo do rz±dzenia ¦wiatem.
samosia; A cz³owiek je do¶wiadcza mimo ze czêsto bywa zmanipulowany przez "przebieg³e negatywy" albo nie przestrzega kosmicznych praw, z którymi ich nikt nie zapozna³ albo wrêcz nauczono odwrotnie....
Dryf; W którym¶ z tematów jest w±tek pt. „Prawa uniwersalne”, opracowane przez grupê o której pisa³em powy¿ej.
Zapozna³am siê z tymi Prawami. Ogólnie s± ciekawe Lecz bardzo ogólne. I powstaj± pytania. Np jak to rozumieæ? : "istnienia w harmonii z innymi, a to wyklucza woln± wolê. W jej miejsce
pojawiaj± siê potrzeby i zgodne z nimi dzia³anie."
To mia³oby pewien sens ze wolnej woli nie ma z racji konieczno¶ci uwzglêdniania innych i ¿ycia w harmonii. A owe potrzeby' to potrzeby nie tylko moje ale i innych Jak wiec ma siê temat o nie ingerencji?
Ma jaki¶ tytu³? Chêtnie bym j± poczyta³a. Mo¿e dasz radê chocia¿ w skrócie co¶ o tym napisaæ? I czy to nie jest w sprzeczno¶ci, czyli nie ³amie to Praw Uniwersalnych?
Zapozna³am siê z tymi Prawami. Ogólnie s± ciekawe Lecz bardzo ogólne. I powstaj± pytania. Np jak to rozumieæ? : "istnienia w harmonii z innymi, a to wyklucza woln± wolê.
No w³a¶nie! WYKLUCZA!!!
dryf
.
Dryf; Podajê tytu³y:
"bóg cz³owiekowi zgotowa³ taki los", Anny Mielnik; "koniec boga, pocz±tek cz³owieka" Edwarda Mielnika oraz "boga nie ma" Ewy Mielnik.
Wydane przez grupê (sektê) – ANTROVIS.
Dryf; Ogólnie sprawa wygl±da ( mniej , wiêcej ) podobnie jak z Anunna-ki, albo z tym co prezentuje AS. Totalna manipulacja!
W³a¶nie z uwagi na obowi±zuj±ce „prawa uniwersalne”, manipulanci podlegaj± rozpadowi.
Samosia; Zapozna³am siê z tymi Prawami. Ogólnie s± ciekawe Lecz bardzo ogólne. I powstaj± pytania. Np jak to rozumieæ? : "istnienia w harmonii z innymi, a to wyklucza woln± wolê.
Dryf; No w³a¶nie! WYKLUCZA!!!
Mo¿e jest tak ze owa "wolna wola" jest zwyczajn± samowol± wolnym eksperymentem albo "wolna amerykanka" w ograniczeniu jednak, która posiadaczowi przynosi zazwyczaj marne skutki i przykre efekty. I mo¿e o to chodzi? To tak jakby dziecku daæ pe³n± swobodê w dzia³aniach i zamiarach. Natomiast poznanie praw które w efekcie wszystkim s³u¿± daje mo¿liwo¶ci harmonii i rozwoju i innych uciech wspó³¿ycia...itp
Jest pewna anegdota obrazuj±ca pojêcie wolnej woli; oto ona: "W wolno¶ci nam danej wybieramy lepsze jutro, w wolno¶ci nam odebranej przyjmujemy dary losu." Mi osobi¶cie bardzo przypad³a do gustu.
Co wynika z tej anegdoty?
.
A wynika z niej to, ¿e nasze ¿ycie ko³em siê toczy.
Aaaaa? To rzeczywi¶cie du¿o wynika.
.
A¿ tak masz zubo¿a³± wyobra¼niê?
No tak mnie jako¶ dopad³o!
.
Mo¿na tê anegdote porównaæ do zielonego i czerwonego ¶wiat³a na drodze, jak w pierwszym przypadku pozwala na ruch, tak w drugim jest stagnacja, zdajesz sobie sprawê, ¿e dodaj±c gazu na zielonym masz du¿e pole do popisu, bo sam decydujesz gdzie jechaæ i zazwyczaj wiesz dok±d siê udaæ, tak na czerwonym musisz czekaæ, ¿eby innym pozwoliæ poruszaæ siê po drodze, denerwujesz siê bo zazwyczaj masz zaplanowany plan trasy, ale bêdziesz tak d³ugo czeka³ a¿ zrozumiesz gdzie powiniene¶ pojechaæ tym razem, co oznacza, ¿e to czas na zweryfikowanie swoich pogl±dów i byæ mo¿e zmianê ustalonej wcze¶niej trasy. Znasz przypowie¶æ siedmiu lat t³ustych i siedmiu lat chudych z Biblii?
Wybacz A.D. ale kompletnie nie rozumiem o czym piszesz?
Ja uwa¿am, ¿e cz³owiek nie posiada wolnej woli, a je¶li nawet, to tylko w niewielkim stopniu. Mianowicie w takim, aby mia³ wra¿enie , ¿e o czym¶ decyduje. Tak jak zapoda³a¶ powy¿ej. Mogê decydowaæ jak± tras± pojadê,ale mam do dyspozycji ograniczon± ilo¶æ wariantów. Nie mogê na ten przyk³ad pojechaæ sobie na skos, bo tam nie wybudowali drogi.
Za³o¿y³em ten temat, bo mo¿e kto¶ ma inne zdanie i potrafi je w sensowny sposób uzasadniæ, a to ja czego¶ nie pojmujê.
Ty natomiast zapodajesz jak±¶ anegdotê, w której i owszem zawarta jest pewna m±dro¶æ, ale nic z niej nie wynika dla tematu, którego przedmiotem jest rozstrzygn±æ , czy cz³owiek woln± wolê posiada, czy nie?
dryf
Ps. ¯adne czerwone ¶wiat³o nie zmieni mojej decyzji, któr± tras± mam pod±¿aæ do celu. Dopiero po dotarciu do tego¿ celu mogê stwierdziæ, czy wybra³em w³a¶ciwy cel podró¿y. Inaczej bêdê b³±dzi³ i do ¿adnego celu nie trafiê.
.
Mogê decydowaæ jak± tras± pojadê,ale mam do dyspozycji ograniczon± ilo¶æ wariantów. Nie mogê na ten przyk³ad pojechaæ sobie na skos, bo tam nie wybudowali drogi.
Ps. ¯adne czerwone ¶wiat³o nie zmieni mojej decyzji, któr± tras± mam pod±¿aæ do celu. Dopiero po dotarciu do tego¿ celu mogê stwierdziæ, czy wybra³em w³a¶ciwy cel podró¿y. Inaczej bêdê b³±dzi³ i do ¿adnego celu nie trafiê. .
Koncentrowanie siê na celu jest o wiele wa¿niejsze od jego osi±gniêcia.
Mo¿esz decydowaæ czy zje¶æ lew± czy praw± rêk±, bo je masz, jak mo¿na zastanawiaæ siê nad zjedzeniem rêk± trzeci± skoro ka¿dy cz³owiek ma je dwie?
Koncentrowanie siê na celu jest o wiele wa¿niejsze od jego osi±gniêcia.
Dlatego ludzie celu nie osi±gaj±, bo tylko o nim my¶l±.
dryf
.
Jak mo¿na zmierzyæ odleg³o¶æ do pobliskiej gwiazdy skoro nie mamy takiej d³ugiej miarki?.
Koncentrowanie siê na celu jest o wiele wa¿niejsze od jego osi±gniêcia.
Dlatego ludzie celu nie osi±gaj±, bo tylko o nim my¶l±.
Nic nie wymy¶lisz zanim nie pomy¶lisz.
Na pocz±tku by³o s³owo?
Poprzedzone my¶l±!
.
Co powoduje ¿e s³oñce wstaje rano i zachodzi wieczorem?
Obrót planety.
.
Kto w takim razie zakrêci³ planet±, ¿e siê wci±¿ krêci i krêci?
Grawitacja!
.
Wiêc nie mog³a na pocz±tku byæ to my¶l, bo my¶li s± ulotne, zmienne, chaotyczne.
U wspó³czesnych ludzi - tak.
Bóg tworz±c ¦wiat materialny nie mia³ chaotycznych my¶li, bo jako¶ wszystko funkcjonuje. Psuj± siê rzeczy stworzone (wytworzone) przez cz³owieka.
Ptaka nie musisz nakrêcaæ, ani wymieniaæ mu bateryjki, a funkcjonuje ju¿ tysi±ce lat!
Nasze chaotyczne my¶li powoduj±, ¿e nasze ¿ycie te¿ jest chaotyczne. Ale mimo to, ¿eby co¶ zrobiæ, to najpierw musisz o tym pomy¶leæ. Zanim wypowiesz s³owo, to najpierw rodzi siê my¶l o tym co chcesz wypowiedzieæ.
Bóg najpierw pomy¶la³ ( wymarzy³ ) ¦wiat, a dopiero pó¼niej móg³ powiedzieæ "Niech siê stanie!"
dryf
.